flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам'ятка

 

 

ДО УВАГИ ЗМІ

 

 

Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та має бути невідкладно оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України, крім випадків, установлених законом.

Дату, час і місце проведення відкритого судового засідання в Бородянському районному суді Київської області можна дізнатися на офіційному веб-сайті суду (inbox@bd.ko.court.gov.ua) у рубриці «Список справ, призначених до розгляду», інформацію про надходження справи – у рубриці «Список автопризначенних справ, що надійшли вперше».

Відповідно до ч.4 ст.11 закону «Про судоустрій і статус суддів», особи, присутні в залі судового засідання, представники ЗМІ можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду.

Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав. Суд може визначити місце в залі судових засідань, з якого має проводитися фотозйомка, відеозапис.

ч.6 ст.27 Кримінального процесуального кодексу визначає, що кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду..

 Відповідно до ст.7 Цивільного процесуального кодексу:

  • Особи, присутні в залі судового засідання, представники ЗМІ можуть проводити у залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених ЦПК.
  • Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов’язковому порядку.
  • Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
  • Використання систем відеоконференц-зв’язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускається.
  • Судове рішення (повне або скорочене), ухвалене у відкритому судовому засіданні, оголошується прилюдно у порядку, визначеному ЦПК.
  • Якщо судовий розгляд проводився в закритому судовому засіданні, прилюдно оголошується лише вступна та резолютивна частини рішення, якщо такі частини не містять інформації, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій проводилися в закритому судовому засіданні. Якщо вступна та (або) резолютивна частини рішення містять таку інформацію, їх оголошення здійснюється в закритому судовому засіданні.
  • Якщо судове рішення оголошується прилюдно, учасники справи, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники ЗМІ можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відеозапис, транслювання проголошення рішення по радіо і телебаченню, в мережі Інтернет.

 

Отже, особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби (наприклад, здійснювати звукозапис на мобільний телефон).

 В разі проведення фотозйомки, відео- та аудіозапису з використанням стаціонарної апаратури, для унеможливлення будь-яких ситуацій, що можуть призвести до непорозумінь (брак приміщення чи технічних можливостей), просимо заздалегідь подавати повідомлення про здійснення фотозйомки, відео- та аудіозапису судового засідання, в якому зазначити номер справи та дату проведення судового засідання, яке планується висвітлювати та контактні дані журналіста чи іншої особи, що буде здійснювати таке висвітлення.

 

Звертаємо увагу на те, що у випадку здійснення трансляції судового засідання клопотання про таке здійснення є обов’язковим, оскільки трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду як встановлено вищевказаною статтею 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». 

З даним клопотанням необхідно звернутись до головуючого у справі судді (зразок додається).

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше, ніж за добу звернутися до суду (голови чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь. Це дасть змогу створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

 

Наголошуємо, що знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Ввімкнути апаратуру дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл трансляції. Клопотання про дозвіл  трансляції розглядається на початку судового засідання.

 

Звертаємо увагу, що під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

 

Кожен має право ознайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.

Доступ до судових рішень регулюється Законом України «Про доступ до судових рішень».

Рішення Бородянського районного суду Київської області розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

 

Просимо пам’ятати, що відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

  • вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
  • заслуховувати стоячи рішення суду;
  • дотримуватися тиші;
  • виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
  • додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
  • утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил;

Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні.

Нагадаємо, що учасники судового процесу звертаються до судді «Ваша честь».

Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника.

Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти 
не є учасниками судового процесу.

Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавство не надає права ставити питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до відповідальності (ст. 129 Конституції України).

Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого у судовому засіданні із розгляду справи оголошується перерва.

Прес-служба
Бородянського районного суду
Київської області

 

Клопотання

про надання дозволу на проведення трансляції судового засідання

 

ПІБ Головуючого судді у справі                              (провадженні)

ПІБ представника ЗМІ

 (назва телеканалу, видання, назва проекту програми )

контактні дані

 

Клопотання

В провадженні Бородянського районного суду Київської області перебуває (кримінальне провадження, цивільна справа, адміністративна справа, адміністративний матеріал) № провадження (справи), що призначена до розгляду на (час та дата слухання справи).

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (назва ЗМІ) просить суд надати дозвіл на здійснення трансляції судового засідання у справі №______ за позовом __________до________________ про___________ , яке призначено на __.__.20__р. о __ год__ хв.

На судовому засіданні будуть присутні: ______________________________

____________________________________________________________________.

(зазначаються прізвища журналіста, оператората інших осіб, які будуть присутні на судовому засіданні та

здійснювати його трансляцію)

 

 

 

 « __»_____________20  ___р.                                                                         Підпис